جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • تنها نماینده استان سمنان در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۸: کسی که پای به این رقابت‌ها می‌گذارد، برای کسب مدال طلا تلاش خواهد کرد

   تنها نماینده استان سمنان در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۸: کسی که پای به این رقابت‌ها می‌گذارد، برای کسب مدال طلا تلاش خواهد کرد

   تنها نماینده استان سمنان در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۸: کسی که پای به این رقابت‌ها می‌گذارد، برای کسب مدال طلا تلاش خواهد کرد

   زهرا برناکی تنها نماینده استان سمنان در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۸: بی شک کسی که پای به این رقابت‌ها می‌گذارد، برای کسب مدال طلا تلاش خواهد کرد.

   مراسم تجلیل از قهرمانان استان بود و جمع ورزشکاران جمع. مثل همیشه هم بازار عکس‌های یادگاری داغ و صدای شاتر دوربین تمام فضا را پر کرده بود. اما شاید در این میان موضوع مهم، حضور ۶ نماینده ما در مسابقات آسیایی جاکارتا بود. چهار ورزشکار، یک مربی و یک داور. از مسئول برگزاری مراسم، سراغ زهرا برناکی را گرفتم. نشانم داد و گفت: همان بانوی محجبه که دارد با صدا و سیما مصاحبه می‌کند! منتظر شدم تا مصاحبه‌اش تمام شود. انگار دوربین را می‌شناخت. با اقتدار حرف می‌زد و در نگاهش صلابت داشت. جلو رفتم و خودم را معرفی کردم و گفتم اگر زمان را مناسب می‌بیند، چند دقیقه‌ای وقت بگذارد برای گفتگو. همانجا روی صندلی‌های سالن و با وجود سر و صدای زیادِ موزیک و اجرای شعبده‌بازها و هیاهوی و همهمه جمعیت، به گفتگو نشستیم.
   در ادامه شما را به خواندن گفتگوی کوتاه ما، با زهرا برناکی دعوت می‌کنم:
   شما رشته‌های مختلفی را تجربه کرده‌اید و در بسیاری از آن‌ها هم موفق به کسب مدال شده‌اید. در جاکارتا در چه ماده‌ای حضور خواهید داشت؟
   من در سال ۹۲ طلای مسابقات دوی ۱۰۰ متر را کسب کردم. در ۹۳ و در پرتاب نیزه نقره گرفتم. تیراندازی را هم در سال ۹۴ تجربه کردم و توانستم مدال برنز کشور را به دست آورم. اما از سال ۹۵ رشته «پرش طول» را دنبال می‌کنم و در این رشته نیز عناوین مختلفی را کسب کرده‌ام و در جاکارتا نیز در همین ماده شرکت خواهم کرد.
   شما از کدام شهر به این مسابقات اعزام می‌شوید؟
   من اصالتا دامغانی هستم و از این شهر، به عنوان نماینده استان و کشورم در جاکارتا حضور خواهم داشت.
   اوضاع و احوال حمایت مسئولین در دامغان چگونه است؟
   قبل از کسب سهمیه مسابقات جاکارتا به همه ورزشکاران این وعده را دادند که اگر سهمیه خود را در این رقابت‌ها قطعی کنید هم به جهت امکانات و هم از لحاظ مالی، شرایط خوبی را فراهم خواهند کرد و انصافا تا به امروز نیز به تمام وعده‌های خود عمل کرده‌اند.
   حمایت‌های اداره کل را چطور دیدید؟
   من از سال ۹۱ به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنم، در مسابقات بزرگ حضور دارم و مدیرانِ کل زیادی را تجربه کردم؛ اما این دوره و حضور آقای فتاحی را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم و حمایتی که در این دوره از ورزشکاران شد و شخصیتی که به آن‌ها بخشیده شد را در هیچ زمانی ندیده بودم. نه تنها ایشان، بلکه معاونین اداره کل نیز دیدِ بازی به ورزش قهرمانی دارند و خانم امیدی و آقایان ایزدبخش و جهانشیر نیزسهم زیادی در این موفقیت‌ها داشته‌اند.
   شرایطی که برای ورزشکاران آسیایی برقرار بود، برای شما نیز به انجام رسید؟
   بله. من هم مثل ورزشکاران آسیایی از حقوق ماهیانه و پاداش اداره کل برخوردار بودم و از همین رسانه نیز از زحمات آن‌ها و توجهی که به ما ورزشکاران پاراآسیایی داشتند، کمال تشکر را دارم.
   تاریخ دقیق اعزام شما به این مسابقات چه زمانی است؟
   با توجه به اینکه چهاردهم مهرماه، روز افتتاحیه مسابقات پاراآسیایی جاکارتاست، به احتمال زیاد اعزام ما دهم مهر خواهد بود.
   مطلع هستید که روز مسابقه شما چه تاریخی است؟
   آن‌طور که اعلام شده است، ما در روز شانزدهم مهرماه، به مصاف حریفان آسیاییِ خود خواهیم رفت.
   شما در مسابقات با حجاب اسلامی حضور پیدا می‌کنید و شاید رشته دومیدانی جزو معدود رشته‌هایی است که ورزشکاران آن چه در بخش بانوان و چه آقایان، با حداقل پوشش شرکت می‌کنند تا از امتیاز سبک بودن که فاکتور مهمی در این رشته است، بهره‌مند شوند. آیا تا به امروز حجاب برای شما محدودیتی بوده است؟
   این موضوع به زاویه دید شما بستگی دارد. بدون شک حجاب در این رشته تاثیرگذار است؛ اما افتخار ما این است که با شرایط سخت بر روی سکو می‌رویم و این بسیار لذت‌بخش‌تر است. در مسابقات جهانی و آسیایی ورزشکاران با حداقل لباس حاضر می‌شوند، مربی آقا و ماساژور دارند و تمام امکانات در اختیارشان است؛ اما در بسیاری از رشته‌ها باز هم ورزشکاران ما مدال‌آوری می‌کنند و این موضوع برای ورزشکاران دیگر عجیب است. من نگاه‌های پرسشگر آن‌ها را می‌بینم که می‌گویند چطور با این پوشش بر روی سکو رفته‌اید و بدانید که این حس غرور و افتخار، با هیچ چیزی عوض کردنی نیست.
   مربی شما، اکبر فراتی است. آیا ایشان در مسابقات شما را همراهی می‌کنند؟
   متاسفانه فدراسیون اسم مربی من که همسرم نیز هست را برای حضور در مسابقات رد نکرد. فراتی مربی تیم ملی جانبازان و معلولین کشور است و در مسابقات ۲۰۱۷ امارات، ۲۰۱۶ اینچئون، مسابقات چِک، المپیک ویژه مصر و بسیاری رقابت‌های دیگر برای کشور کسب افتخار کرده است و این فرد با این رزومه نمی‌تواند مرا در این مسابقات همراهی کند. این موضوع خیلی غم‌انگیز است و برای من و مربی‌ام شوک بزرگی بود.
   در چه سطحی از آمادگی هستید و فکر می‌کنید چه رتبه‌ای را کسب کنید؟
   بی‌شک کسی که پای به این رقابت‌ها می‌گذارد، برای کسب مدال طلا تلاش خواهد کرد. اما حریفان هم بسیار قوی کار کرده‌اند و قطعا آوردگاه بسیار دشواری است.
   از حریفان خود شناختی دارید؟
   نه تنها حریفان من، بلکه تمامی حریفانِ ۶۱ ورزشکار دومیدانی اعزامی به مسابقات جاکارتا را آقای بهمن رضایی که پدر دومیدانی جانبازان و معلولین کشور هستند، آنالیز کرده‌اند و اطلاعات آن را در اختیار ما گذاشته‌اند. با توجه به گروه‌بندی انجام شده من در میان ورزشکاران طلایی هستم و رقابت سختی را در پیش خواهم داشت.
   تمرینات شما چه تفاوتی با افراد سالم دارد؟
   از نظر تمرینات فرق ما با ورزشکاران سالم این است که سخت‌تر تمرین می‌کنیم. ما ورزشکارانی داریم که با ویلچر به محل تمرین می‌آیند و سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند. کار آن‌ها بسیار دشوارتر است و به عقیده من ارزش کار آن‌ها بیشتر از افراد سالمی است که بدون محدودیت به ورزش می‌پردازند.
   و سخن پایانی
   ورزشکاران جانبازان و معلولین در استان ما، جایگاه بسیار مناسبی در کشور دارند. به عنوان مثال آقای رهبری ورزشکار طلایی مسابقات ۲۰۱۷ امارات بود و مبینا ساوه نیز در مسابقات پاراآسیایی جوانان موفق به کسب مدال طلا شد. امیدوارم مسئولان، این رشته را کمی ویژه‌تر ببینند و با حمایت خود از ورزشکارانِ این حوزه، با فراهم کردن امکانات و زیرساخت‌های مناسب،‌کمی از سختی‌های آن بکاهند.
   اخبار مرتبط
سمنان - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 785,674
تعداد بازدید امروز : 1,873
تعداد بازدید دیروز : 942
تعداد بازدید هفته : 2,815
تعداد بازدید این ماه : 53,475
تعداد کاربران آنلاین : 0
آخرین به روزرسانی : 1397/12/28
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.